Ikdienas fotosesija ģimenēm ar bērniem

Lai arī mūsu dzīves laika nogrieznī vislielāko daļu aizņem ikdiena, biežākā par to skandinātā frāze ir "izrauties no pelēkās ikdienas". Man šķiet, ka ir pienācis laiks PIEŠĶIRT IKDIENAI VĒRTĪBU. Skaidrs, ka mūsdienu straujajā dzīves tempā ir vajadzīgs ik pa laikam izkāpt no ikdienas pienākumu karuseļa un izvēdināt galvu. Bet es domāju, ka tikpat svarīgi ir arī no sirds novērtēt un izbaudīt braucienu, sēžot tajā iekšā. Tāpēc mani tik ļoti uzrunā ģimeņu ikdienas fotosesijas, kurās tiek iemūžināta reālā dzīve un mazie mirkļi.

 

Ģimenes fotosesija droši vien daudziem asociējas galvenokārt ar fotostudijā uzņemtām ģimenes portretu bildēm. Kad nolēmu savu hobiju pārvērst sirdsdarbā un sapratu, ka man ārkārtīgi patīk fotogrāfēt ģimenes ar bērniem, tieši šī stila fotosesijas arī bija tās, kurās ar lielu apņēmību metos iekšā. Bet dīvainākais bija tas, ka studijas gaismās bildētie un smaidīgi pozētie portreti nebija tie, kuriem tika mana lielākā sajūsma. Mana sirds daudz vairāk priecājās par “aizkulišu” fotogrāfijām – mirkļiem, kurus biju notvērusi kadrā, kamēr ģimenes atpūtās no pozēšanas. 

Fotogrāfijas, kas savulaik tapušas fotostudijas sesiju starplaikos

Mani fascinē tas īstums, kas rodas, kad bērnus nepiekodina kameras priekšā uzvesties kārtīgi, kad viņiem nelūdz smaidīgi skatīties objektīvā vai izpildīt citas konkrētas darbības. Un man patīk, ka studijas fona vietā ir reāla vide. Šis noteikti nav mēģinājums kādu pārliecināt, ka viena pieeja ir labāka par otru. Pozētie kadri var būt brīnišķīgi skaisti. Ir daudz fotogrāfu, kas prot lieliski uzburt pasakainas portretu fotogrāfijas. Un ja ir tāda vēlme, tad noteikti var un vajag izrauties no ikdienas, skaisti sapucēties, ietērpties svinīgās drēbēs un ļaut sev sajusties kā žurnāla vāka modeļiem. Bet es esmu sapratusi, ka mani visvairāk interesē tieši ikdienas dzīves fragmenti, un mana sirds pieder dokumentālajām ikdienas fotosesijām.

“ĢImenes ikdienas fotosesija” ir manis pašas radīts nosaukums, lai latviešu valodā lakoniski apzīmētu fotogrāfijas žanru, kas pasaulē pazīstams kā documentary family photography. Kas tad ir dokumentālās ģimeņu fotosesijas? Manuprāt, tās raksturo šie četri aspekti:

  • Ģimenes lokā pavadīts laiks – jūsu iemīļotās aktivitātēs vai vienkārši kopīgās ikdienas gaitās (jebkas, kas jūs kā ģimeni vieno un iepriecina).
  • Brīva atmosfēra un ierastā vide – jūsu mājvietā vai citā jums nozīmīgā vietā.
  • Fotogrāfs, kas ļaujas notikumu gaitai un nerežisē fotosesijas norisi, mazākā vai lielākā mērā piemērojot fotožurnālistikas pamatprincipus.
  • Dabiskās emocijās un patiesos mirkļos atspoguļots stāsts par jūsu ģimenes ikdienu.

Dokumentālo ģimeņu fotosesijas ir salīdzinoši jauns žanrs – tas radās ASV pirms aptuveni desmit gadiem. Latvijā tikai retais ir dzirdējis par šāda stila fotosesijām, tādēļ parasti rodas daudz jautājumu un neskaidrību. Turklāt, lielai daļai cilvēku dokumentālā fotogrāfija, iespējams, vairāk saistās ar fotožurnālistu reportāžām no pasaules “karstajiem punktiem” vai ar attēliem no “National Geographic” žurnāliem. Bet šādu reālo notikumu, patieso mirkļu un dabisko emociju fotogrāfijas dokumentālā stilā ir ne mazāk vērtīgas, attiecinot tās arī uz ikdienišķo ģimenes dzīvi.

 

Zemāk esmu apkopojusi, manuprāt, svarīgāko informāciju, kas palīdzēs izvērtēt, vai jūsu ģimene vēlas šādu ikdienas mirkļu iemūžināšanu.

 

Kādām ģimenēm ir piemērota ikdienas fotosesija?

  • Jūs ticat, ka šodienas mazie mirkļi no jūsu ģimenes ikdienas reiz kļūs par lielām atmiņām. Un jums ir svarīgi tās rūpīgi saglabāt taustāmā formātā.
  • Jūs vēlaties fotogrāfijas, kurās iemūžināta reālā dzīve.
  • Jūs esat gatavi baudīt ģimenes kopā būšanu fotosesijā, kurā varat veltīt uzmanību viens otram, nevis fotoaparātam.
  • Jums ir būtiska uzņemto bilžu fotogrāfiskā kvalitāte.

Kur notiek ģimenes ikdienas fotosesija?

 

Fotosesijas norises vietu izvēlas klienti paši. Kāpēc? Jo fotoalbumu vērtīgākās bildes būs tapušas kādā no vietām, ko jūs saucat par savējo. Vietā, kurai ir kāda īpaša nozīme jūsu ģimenes stāstā. Visbiežāk tiek izvēlēta ģimenes mājvieta, jo tieši ikdienas mājas dzīvē tiek radīts visvairāk kopīgo atmiņu.

Ja tomēr vēlaties fotografēties ārpus mājām, fotosesija var notikt arī kādā citā jūsu ģimenei nozīmīgā vietā, kur mēdzat pavadīt laiku ģimenes lokā. Vai varbūt tā ir kāda vieta, kuru sen jau vēlaties kopīgi apmeklēt. Fotosesija vai daļa no tās var notikt arī pagalmā vai piemājas rotaļu laukumā. Varbūt jūs daudz laika pavadāt savā dārza mājiņā vai bieži braucat ciemos pie vecvecākiem uz laukiem. Tā var būt jebkura vieta, kas ir jūsu ģimenes dzīves neatņemama sastāvdaļa un kur jūs kopā krājat šodienas atmiņas rītdienai.

 

Kā ģimenes ikdienas fotosesijai ir jāgatavojas?

 

Viena no lielajām ģimeņu ikdienas fotosesiju priekšrocībām ir tā, ka tai nav jāgatavojas – ja vien paši to nevēlaties. Ģimenes ikdienas fotosesijai ir iespējamas divas pieejas.

 

Dzīvesstila ģimenes fotosesija – ja jūs vēlaties paturēt atmiņā šodienas reālos mirkļus, bet fotogrāfijās tos gribat ieraudzīt glītā apģērbā un sakārtotā vidē. Tad droši varat uzpost sevi un māju tāpat kā tajās reizēs, kad pie jums ierodas ciemiņi. Noteikti ne tik šiki kā uz dzimšanas dienas ballīti, drīzāk kā laiskā brīvdienā kopā ar draugiem. Ja vēlaties, apģērbs var būt saskaņotos toņos visai ģimenei.

 

Dokumentālā ģimenes fotosesija – ja jūs vēlaties fotogrāfijās saglabāt ikdienas mirkļus un detaļas tieši tādus, kādi tie šobrīd ir – pavisam īstus un autentiskus. Jūs drīkstat būt tādi, kā esat – jo tieši tādus jūs viens otru mīlat. Droši velciet mugurā to pašu, ko ikdienā. Ļaujieties īstajām emocijām un nepaklausīgajām matu cirtām. Neuztraucieties par pusdienu traukiem izlietnē vai flomāsteru švīkām. Dokumentālo ikdienas fotosesiju mērķis ir saglabāt atmiņas par jūsu reālo šodienas ikdienu. Tajā ir vieta gan mīlestības pilniem mirkļiem un apskāvieniem, gan arī ikdienišķam haosam un niķīšiem :)

Šis notikums – jūsu ikdienas mirkļu iemūžināšana fotogrāfijās – pēc būtības pat īsti nav fotosesija, vismaz ne tās tradicionālajā izpratnē. Es kā fotogrāfe esmu drīzāk novērotājas lomā, nesniedzot jums norādījumus, ko darīt, kā uzvesties, kur atrasties. Ideālajā gadījumā jūs, cik viens iespējams, ignorējat fotoaparāta klātbūtni un dzīvojat savu ierasto dienu. Protams, jums nav jāizliekas, ka es esmu neredzama :) Bet aicinu uztvert mani nevis kā svešinieci ar kameru, bet vienkārši kā draugu, kurš atnācis ciemos, papļāpāt ar jums par dzīvi un padauzīties ar bērniem. Kā ciemiņu, kuram nav nepieciešama īpaša sagaidīšana vai gatavošanās.

 

Bet attiecībā uz gatavošanos fotosesijai, ir tomēr viens svarīgs uzdevums, kam vērts pievērst uzmanību, lai fotogrāfijas būtu Tavai ģimenei patiešām nozīmīgas un vērtīgas. Iedomājies, ka ir pagājuši divdesmit vai trīsdesmit gadi. Tu vai Tavi izaugušie bērni, vai jūs visi kopā, skatāties fotogrāfijas no fotosesijas dienas. Kuri varētu būt tie mirkļi, notikumi un detaļas, ko jūsu "nākotnes versijas" visvairāk gribēs tur ieraudzīt? :) Mēģiniet atbildēt uz šo jautājumu, un fotosesijas laikā dariet tieši tās lietas un velciet mugurā to apģērbu, ko ar lielu prieku un nostaļģiskām atmiņām pēc gadiem vērosiet bildēs.

 

Kāpēc vajadzīga īpaša fotosesija, ja ikdienu var sabildēt paši ar telefonu?

 

Iepriekš minēju, ka ikdienas fotosesijas ir piemērotas tiem, kas piešķir nozīmi fotogrāfiju kvalitātei. Noteikti ir ģimenes, kurām pietiek ar pašu uzņemtajām telefonbildēm, un tas ir pilnīgi OK. Un skaidrs, ka arī cilvēki, kas nav profesionāli fotogrāfi, ar telefona kamerām mēdz uzņemt lieliskus kadrus. Bet profesionāla ikdienas fotosesija ir vairāku stundu garumā veidota fotogrāfiju kolekcija, kurā katra bilde ir rūpīgi un pārdomāti radīta, atlasīta un digitāli apstrādāta. Es augstu vērtēju fotogrāfiju estētisko vērtību. Ikdienas bardaku vai maza bērna sirsnīgās asaras kādam varētu būt nepieņemami ievietot kategorijā “skaists”. Bet man kā fotogrāfei ir svarīgi jebkuras emocijas jebkurā vidē iemūžināt pēc iespējas radošāk un skaistāk, apzināti pieņemot lēmumu par to, kurā brīdī nospiest slēdzi, kā arī izvēloties konkrētu kompozīciju, rakursu un citus elementus.

 

Otrs iemesls ir bērnu attieksme, kas pret fotoaparātu vecāku rokās var būt atšķirīga, nekā tad, ja fotogrāfē kāds cits. Kad es mēģinu nobildēt savu meitu, viņa bieži vien savelk dusmīgu sejiņu, novicina rokas un saka “mamma, nebildē!”. Un nav nozīmes, vai es to daru ar telefonu vai fotoaparātu. Elizabetei tādos brīžos parasti svarīgāk ir saņemt nedalītu uzmanību no manas puses. Piemēram, lai es vēroju, kā viņa ar ūdeni krāso dinozauru vai kabina kopā Lego vilcieniņu, un viņa uzstājīgi liek noprast, lai es to nedaru caur objektīvu.

 

Kāda mamma, kuras ģimeni fotogrāfēju, pēc fotosesijas man ieminējās, ka bērni kadros tik forši notverti tādās grimasēs, kādās vecāki paši viņus nekad nenoķertu – un ne tikai fotogrāfēšanas prasmju ziņā, bet arī tādēļ, ka “bērni tai brīdī ātri vien pieprasītu izpildīt kādu no citām miljons vecāku funkcijām” :)

 

Un vēl kāds, manuprāt, īpaši svarīgs iemesls ir visu ģimenes locekļu atrašanās kadrā. Mūsu ģimenes fotogrāfiju kolekcijā galvenokārt ir ieraugāma Elizabete viena vai kopā ar savu tēti. Tā kā mans vīrs fotogrāfē reti, tad ir daudz mazāk bilžu, kurās kadrā esmu arī es. Tādēļ šoruden arī es pati savā kalendārā ieplānoju profesionālu ikdienas fotosesiju mūsu ģimenei.

 

Vai drīkst lūgt bildes no fotosesijas nepublicēt?

 

Jūsu ģimenes mājvieta un ikdiena ir ļoti personīga lieta. Un ja nevēlaties, lai tā tiktu iznesta ārpus jūsu ligzdiņas sienām, es pilnībā respektēju jūsu izvēli. Tai pat laikā, ģimeņu fotogrāfijas, kas publicētas manā portfolio, kalpo par iedvesmu citiem. Iedvesmu sarīkot sesiju arī savai ģimenei, lai uzdāvinātu sev iespēju apturēt laiku un saglabāt šodienas atmiņas rītdienai. Tāpēc no visas sirds novērtēju un saku mīļu paldies visām ģimenēm, kas drosmīgi devušas atļauju ieskatīties bildēs no viņu ikdienas.

 

Kad ir vispiemērotākais laiks ģimenes dokumentālai fotosesijai?

 

Kad galvā zib domas par mājas remontu, notievēšanu, darba maiņu vai jebko citu, liekas, ka ģimenes fotosesiju gan jau sarīkos tad, kad visas citas lietas būs atrisinātas. Bet ikdienas darbu un pienākumu skrējiens nekad nebeidzas. Vienmēr uzrodas jaunas problēmas, ko risināt. Bet bērni aug un dzīve mainās... Nu jūs jau nojaušat, ka vispiemērotākais laiks ir TAGAD :)

 

 

Priecāšos, ja zemāk komentāros padalīsies, vai Tev šādas ģimenes fotosesijas un šī brīža ikdienas mirkļu iemūžināšana šķiet nozīmīga.

 

 

TE vari izlasīt manas pārdomas par ikdienas fotosesiju nozīmīgumu ģimenes kopīgo atmiņu saglabāšanā.

TE vari izlasīt vairāk par to, kas un kādas ir ikdienas jeb dokumentālās fotosesijas.

TE vari apskatīt fotogrāfiju galeriju.